Historie Rugby Clubu Sparta Praha

Získané tituly

Kapitáni A týmu mužů

Přečtěte si o historii RC Sparta Praha

Ragbyový klub Sparty byl založen založen 28.8. 1928. Prvním trenérem se stal člen francouzské mise Andrée Cannellas. 28. dubna 1929 bylo sehráno první přátelské utkání AC Sparta – VŠ sport Brno.

sparta-historie-1

O čtrnáct dní později 12. května 1929 viděli diváci první souboj pražský S, který vyzněl pro Slávii 3:23. Utkání řídil spisovatel a malíř Ondřej Sekora. Za rok Sparta dokázala Slavii prohru oplatit a zvítězila 8:0.

sparta-historie-2

V roce 1931 se dostával tým na vrchol francouzský trenér A. Cannellas dovedl Spartu k prvnímu mistrovskému titulu. V tomto ročníku někteří hráči nastoupili i dresu národního týmů a odehrál své historický první české mezistátní utkání proti Německu.

sparta-historie-3

Tým se neustále rozrůstal o nové a nové členy a ragby se rozvíjelo velmi rychle. V roce 1934 však došlo k velkému neštěstí, požár zachvátil celou tribunu a klubu shořelo veškeré vybavení.
O dva roky později už bylo cítit, že je za dveřmi válka, nastalo období klidu v českém ragby až do roku 1944.

Po válce začal klub opět vzkétat, nejlepší období zažili generace hráčů v letech 1968-73 a 1998-99:

• 1944 – dochází k oživení a 1945 k obnovení rugby ve Spartě
  • 1946 – začíná pravidelná soutěž pod názvem „Přebor“ a od roku 1950 se hraje 1. celostátní liga
  • 1951-56 – Průběžné úspěchy Sparty v lize s lepším, či horším umístěním
  • 1957 – Sestup do 2. ligy na jeden rok, ale dorost získal titul přeborníka republiky a stává se kádrem budoucích úspěchů Sparty
  • 1958 – 66 – Období přípravy na nejvyšší příčku
  • 1967 – 68 – Sparta se stává 2x mistrem republiky, ale v období politické krize odchází z mužstva 6 hráčů do zahraničí a nastává konsolidace mužstva až do roku 1973- kdy se Sparta stává opět mistrem republiky
  • 1982 – Klub se stěhuje konečně do vlastního, odchází z Tróje na Podvinný mlýn
  • 1983-85 – Střídavé úspěchy, ale v roce 1985 poslední místo v lize a úspěšný výsledek kvalifikace o udržení v lize
  • 1986-89 – Postupné budování mužstva
  • 1990 – Další mistrovský titul a vítězství v poháru ČSFR. Mužstvo je omlazeno a doplněno a hraje v popředí 1. ligy
  • 1993 – Nastupuje do funkce trenéra internacionál Václav Horáček a dosahuje postupně 3., 2., 4., místo v lize
  • 1998 – Po 8 letech mistrovský titul. První hráči Skall, Kůrka, Zachariáš odcházejí hrát do Francie, klub oslavuje 70 let trvání
  • 1999 – Sparta obhajuje mistrovský titul a navazuje tak na úspěšná 60-tá léta
  • 2000 – Začínáme řešit generační problém A mužstva
  • 2001 – senioři zachránili účast v Extralize až vítězstvím v sestupové skupině
  • 2002 – senioři 3. místo, tým ve de Zdeněk Albrecht
  • 2003 – senioři v play-off, zakládá se tým žen pod vedením Radky Bredlerové, starší žáci se stali Mistry republiky
  • 2004 – senioři bojovali v play-off a skončili na 3. místě. Tým vede jako hrající Zdeněk Albrecht. Ženy zvětšily svou základnu a odhrály první mezinárodní utkání venku.
  • 2005 – v týmu seniorů začíná hrát první hráč z Gruzie Vachtang Pailodze, senioři bojovali v play-off a skončili na 3. místě. Mírný nárůst nových hráčů v žákovských kategoriích. Na Spartě se konalo ME žen 7’s.
  • 2006 – tým seniorů přebírá trenér z Gruzie Levan Mgeladze, který sebou přivedl další hráče ze své země, senioři bojovali v play-off a skončili na 3. místě.
  • 2007 – senioři bojovali v play-off, ženy vyhráli titul Mistryň republiky, straší žáci se probojovali na celostátní přebor
  • 2008 – v seniorském týmu dochází na výměnu generací, konečné 7. místo bylo nakonec uspokojivé, zlepšili se výkony v mládežnických kategoriích. Ženy vybojovaly opět titul Mistryň republiky
  • 2009 – senioři skončili na 4. místě v KB Extralize, tým trénuje nový trenér Petr Michovský. Kadeti získali bronzové medalie. Klub má nového sportovního ředitele Marka Švíř
  • 2010 – senioři skončili na 4. místě v KB Extralize a na čtvrtém místě v 7’s, ženy se staly potřetí v řadě Mistryněmi republiky. Sezóna snů mládeže Sparty – junioři získali bronzové medaile, kadeti stříbrné, starší žáci zlaté a mladší žáci stříbrné.
  • 2011 – senioři skončili na čtvrtém místě v Extralize i v Rugby 7’s, ženy vybojovaly stříbrné medaile, junioři získali bronz, kadeti se stali Mistry republiy, trenérem sezóny byl vyhlášen trenér st. žáků Marek Švíř
  • 2012 – senioři skončili na 5. místě, senioři 7’s  na druhém místě, ženy vybojovali druhé místo v Rugby 10 a druhé místo v Rugby 7’s, junioři získali po dlouhých 11 letech zlaté medaile, kadeti získali bronzové medaile a starší záci stříbrné.
  • 2017 – senioři získali po 18 letech titul mistra extraligy ČR. Titul obhájili v podzimní zkrácené soutěži po finálovém vítězství na týmem Pragy.

Změny názvu klubu

Klub za dobu své historie měnil název celkem pětkrát:

• AC SPARTA – 1928
  • SPARTA BRATRSTVÍ – 1950