Mistr extraligy ČR v ragby 2017

Připravili jsme pro vás shrnutí celé poslední sezóny, která vedla k získání titulu po 18 letech.

[columns] [column size=“two-thirds“ last=“no“]

Příprava podzim: znovu vybudovat tým

V srpnu 2016 jsme si před sezónou dali jasný cíl – hrát o titul. Všichni byli připraveni dát do toho všechno, tento rok to musí vyjít. Musíme překonat ten tlak, který narůstá od posledního vyhraného titulu před 18 lety.

Do týmu se začalo dostávat vce zkušených hráčů. Z hostování v Pragovce se vrátil kapitán Pavel Vokrouhlík z Francie Vojta Hruška. Na hostování přišli Přemysl Brádle, Jan Havlíček a Josef Štandera z Petrovic a Pavel Indrák z Havířova. Na přestup pak ještě Matyáš Děd z Petrovic a Tomáš Luka z Dragonu Brno.

Naopak jsme ale přišli o Michala Križánka, který odešel na nový Zéland, a Huberta Dřímala, který šel zkusit štěstí do Francie. Kariéru ukončil Pavel Zachariáš.

[/column] [column size=“third“ last=“yes“]

Obsah stránky

[/column] [/columns]

Základní část: Sehráváme se, ale chybí disciplína

[columns] [column size=“half“ last=“no“]

V základní části tým získával svoji podobu, hráči si na sebe teprve museli zvyknout. I herní styl se teprve vyvíjel. Všechny zápasy jsme odehráli na velice dobré úrovni, ale srážela nás nedisciplinovanost. Vyhrát zápas, ve kterém rozhodčí pískne proti Vám 32 trestných kopů, je běžně nemyslitelné. I tak jsme na podzim prohráli jen jednou a postoupili jsme do TOP 6 z prvního místa.

[/column] [column size=“half“ last=“yes“] [table “17” not found /]
[/column] [/columns] [columns]

TOP 6: Očekávání všech přihlížejících zvyšujeme na maximum

[column size=“half“ last=“no“]

Nadstavbová část TOP 6 se předehrávala ještě na podzim. Dvě podzimní utkání jsme vyhráli a měli tak výhodnou pozici pro zbývající část a také klid pro precizní silovou přípravu. Již během podzimu jsme pánovali přestupovou senzaci a v prosinci jsme tak mohli oznámit přestup sparťanského odchovance a reprezentačního vazače Marka Loutockého, který se po třech letech vrátil ze svého působení ve Francii.

Jaro bylo výsledkově úspěšné, ale ne vždy tomu odpovídala naše hra. Hráči sklouzávali k individuální hře a někdy chtěl každý sám za sebe ukázat, co umí a kolik bodů dá. Tak jsme nedokázali jsme odstranit problém s trestnými kopy a se špatnou disciplínou. Zápas od zápasu se, ale tým zlepšoval a hra měla dostačující parametry na play-off. Do týmu se v průběhu jara zapojil také Josef Kučera, který hrál naposledy před sedmi lety na Novém Zélandu, a Václav Jursík, také odchovanec Sparty, který ukončil působení ve Francii. Jaro jsme vyhráli na plné čáře – 10 výher a všechny s bonusovými body.

[/column] [column size=“half“ last=“yes“] [table “19” not found /]

Semifinále: Stoprocentní nasazení

1. zápas

V semifinále se potkaly týmy Sparty s Pragou a Tatra s Vyškovem. Náš první zápas jsme hráli na hřišti soupeře. Postihlo nás několik zranění a karetních trestů ze základní části, a tak měla Praga dobrý nástup a brzy v utkání vedla. Hra se ale postupně vyrovnávala. Skóre po prvním poločase bylo 10:8 pro Pragu. Do druhého poločasu Praga vletěla a hned nám utekla bodově na 17:8. Trestným kopem a pětkou s úspěšně proměněnou konverzí jsme ale dokázali snížit na 17:16. Několik minut před koncem jsme pak po nádherné křídelní akci dali pětku a obrátili jsme výsledek na konečné skóre 17:23.

[/column] [column size=“half“ last=“yes“]

2. zápas

Odvetný semifinálový duel se konal o týden později. Příprava na zápas probíhala dle plánů a s maximálním soustředěním. I tak to ale byla Praga, kdo dával první pětku v zápase. Během poločasu jsme zvyšovali tempo a účet soupeře byl zatížen 10 body. První poločas skončil stavem 10:5. Od začátku druhého poločasu jsme se do soupeře zakousli a šli si krůček po krůčku za svým. Měli jsme lepší standardní situace. Hlavně v mlýnech jsme dominovali a po jednom z pětimetrových mlýnech náš vazač pokládá jednu z pětek ve druhém poločase. Čekal nás vytoužený postup do finále po výsledku 27:13.

Finále: Rudo nad Markétou

Do finálového utkání se dostali dva nejlepší celky v sezóně RC Sparta a RC Tatra Smíchov. Hrálo se na neutrálním hřišti na Markétě, kterému ale vévodili fanoušci Sparty. Byli nejvíc slyšet a tlačili Spartu v každém okamžiku. Od prvních minut jsme měli více ze hry, ale bohužel nás srážely vlastní chyby a trestné kopy proti nám. Po jednom z nich načal skóre kopáč Tatry. Odpověď na sebe ale nenechala dlouho čekat – po protlačovaném maulu jsme dali první pětku zápasu, včetně proměněného kopu po položení. Do poločasu jsme zásluhou Jirky Pantůčka přidali ještě 6 bodů z trestných kopů. První poločas skončil stavem 13:6.

Ve druhém poločasu se pak bojovalo o každý metr a v tropickém vedru to stálo hráče z obou týmů hodně sil. Lépe na tom ale byla Sparta. Po mlýnu a následných dvou fázích pokládá pětku Tomáš Luka. Konec zápasu se velice kouskoval z důvodu šarvátek a velkého počtu karetních přestupků. Po trestném kopu Vaty Pailodzeho do autu rozhodčí Matěj Rázga odpískal konec utkání a všichni Sparťani se mohli radovat z finálového skóre 20:6.

Sparta se po dlouhých 18 letech stala mistrem České republiky v ragby. Děkujeme všem, kdo se podílel na tomto úspěchu.

Dokument Válka o titul

Podívejte se na celou cestu v dokumentu Válka o titul, který pro nás zpracovali Jarda Gasmo Hasman a Luděk Svoboda.

Fotografie z finále

Děkujeme všem fotografům, kteří se nejenom během finále starali o to, abychom si mohli tyhle skvělé okamžiky připomenout.