Historie klubu

titul

Kapitálni

pavel-zacharias

Ragbyový klub Sparty byl založen založen 28.8. 1928. Prvním trenérem se stal člen francouzské mise Andrée Cannellas. 28. dubna 1929 bylo sehráno první přátelské utkání AC Sparta – VŠ sport Brno.

sparta-historie-1

O čtrnáct dní později 12. května 1929 viděli diváci první souboj pražský S, který vyzněl pro Slávii 3:23. Utkání řídil spisovatel a malíř Ondřej Sekora. Za rok Sparta dokázala Slavii prohru oplatit a zvítězila 8:0.

sparta-historie-2

V roce 1931 se dostával tým na vrchol francouzský trenér A. Cannellas dovedl Spartu k prvnímu mistrovskému titulu. V tomto ročníku někteří hráči nastoupili i dresu národního týmů a odehrál své historický první české mezistátní utkání proti Německu.

sparta-historie-3

Tým se neustále rozrůstal o nové a nové členy a ragby se rozvíjelo velmi rychle. V roce 1934 však došlo k velkému neštěstí, požár zachvátil celou tribunu a klubu shořelo veškeré vybavení.
O dva roky později už bylo cítit, že je za dveřmi válka, nastalo období klidu v českém ragby až do roku 1944.

Po válce začal klub opět vzkétat, nejlepší období zažili generace hráčů v letech 1968-73 a 1998-99:

• 1944 – dochází k oživení a 1945 k obnovení rugby ve Spartě
  • 1946 – začíná pravidelná soutěž pod názvem „Přebor“ a od roku 1950 se hraje 1. celostátní liga
  • 1951-56 – Průběžné úspěchy Sparty v lize s lepším, či horším umístěním
  • 1957 – Sestup do 2. ligy na jeden rok, ale dorost získal titul přeborníka republiky a stává se kádrem budoucích úspěchů Sparty
  • 1958 – 66 – Období přípravy na nejvyšší příčku
  • 1967 – 68 – Sparta se stává 2x mistrem republiky, ale v období politické krize odchází z mužstva 6 hráčů do zahraničí a nastává konsolidace mužstva až do roku 1973- kdy se Sparta stává opět mistrem republiky
  • 1982 – Klub se stěhuje konečně do vlastního, odchází z Tróje na Podvinný mlýn
  • 1983-85 – Střídavé úspěchy, ale v roce 1985 poslední místo v lize a úspěšný výsledek kvalifikace o udržení v lize
  • 1986-89 – Postupné budování mužstva
  • 1990 – Další mistrovský titul a vítězství v poháru ČSFR. Mužstvo je omlazeno a doplněno a hraje v popředí 1. ligy
  • 1993 – Nastupuje do funkce trenéra internacionál Václav Horáček a dosahuje postupně 3., 2., 4., místo v lize
  • 1998 – Po 8 letech mistrovský titul. První hráči Skall, Kůrka, Zachariáš odcházejí hrát do Francie, klub oslavuje 70 let trvání
  • 1999 – Sparta obhajuje mistrovský titul a navazuje tak na úspěšná 60-tá léta
  • 2000 – Začínáme řešit generační problém A mužstva
  • 2001 – senioři zachránili účast v Extralize až vítězstvím v sestupové skupině
  • 2002 – senioři 3. místo, tým ve de Zdeněk Albrecht
  • 2003 – senioři v play-off, zakládá se tým žen pod vedením Radky Bredlerové, starší žáci se stali Mistry republiky
  • 2004 – senioři bojovali v play-off a skončili na 3. místě. Tým vede jako hrající Zdeněk Albrecht. Ženy zvětšily svou základnu a odhrály první mezinárodní utkání venku.
  • 2005 – v týmu seniorů začíná hrát první hráč z Gruzie Vachtang Pailodze, senioři bojovali v play-off a skončili na 3. místě. Mírný nárůst nových hráčů v žákovských kategoriích. Na Spartě se konalo ME žen 7’s.
  • 2006 – tým seniorů přebírá trenér z Gruzie Levan Mgeladze, který sebou přivedl další hráče ze své země, senioři bojovali v play-off a skončili na 3. místě.
  • 2007 – senioři bojovali v play-off, ženy vyhráli titul Mistryň republiky, straší žáci se probojovali na celostátní přebor
  • 2008 – v seniorském týmu dochází na výměnu generací, konečné 7. místo bylo nakonec uspokojivé, zlepšili se výkony v mládežnických kategoriích. Ženy vybojovaly opět titul Mistryň republiky
  • 2009 – senioři skončili na 4. místě v KB Extralize, tým trénuje nový trenér Petr Michovský. Kadeti získali bronzové medalie. Klub má nového sportovního ředitele Marka Švíř
  • 2010 – senioři skončili na 4. místě v KB Extralize a na čtvrtém místě v 7’s, ženy se staly potřetí v řadě Mistryněmi republiky. Sezóna snů mládeže Sparty – junioři získali bronzové medaile, kadeti stříbrné, starší žáci zlaté a mladší žáci stříbrné.
  • 2011 – senioři skončili na čtvrtém místě v Extralize i v Rugby 7’s, ženy vybojovaly stříbrné medaile, junioři získali bronz, kadeti se stali Mistry republiy, trenérem sezóny byl vyhlášen trenér st. žáků Marek Švíř
  • 2012 – senioři skončili na 5. místě, senioři 7’s  na druhém místě, ženy vybojovali druhé místo v Rugby 10 a druhé místo v Rugby 7’s, junioři získali po dlouhých 11 letech zlaté medaile, kadeti získali bronzové medaile a starší záci stříbrné.

Změny názvu klubu

Klub za dobu své historie měnil název celkem pětkrát:

• AC SPARTA – 1928
  • SPARTA BRATRSTVÍ – 1950